Menej ako polovica ľudí na Slovensku (46 %) si myslí, že Slovensko by sa malo usilovať o geopoliticky vyváženú pozíciu medzi Ruskom a Západom. V porovnaní s obdobím po anexii Krymu v roku 2014 však významne narástol podiel tých (na 39 %) ktorí sú presvedčení, že Slovensko by malo stáť na strane Západu. Naopak iba 9 % považuje Rusko za spojenca Slovenskej republiky.
Geopolitickú orientáciu na Rusko preferujú skôr respondenti pre ktorých je veľmi ťažké vyjsť v domácnosti s rozpočtom, respondenti, ktorí pri informáciách o politike a svete viac dôverujú svojim známym ako médiám a respondenti, ktorí sa prikláňajú k výroku: „Skutočnosť je zväčša iná, než sa nám podsúva, svetom hýbu mocné tajné skupiny podľa utajeného scenára.“ Medzi voličmi strán Kotlebovci ĽS-NS, Smer-SD a Republika je viac prívržencov geopolitickej orientácie na Rusko ako na Západ, ale v každej z týchto strán je najviac prívržencov vyváženej pozície medzi Ruskom a Západom.
Zaujímavosťou je, že od obdobia ruskej anexie Krymu a vyhlásení separatistických republík na východe Ukrajiny v roku 2014 narástla skupina tých, ktorí by chceli aby Slovensko stálo na strane Západu narástol z 25,8 % na 38,9 % a mierne tiež poklesol podiel respondentov, ktorí by preferovali vyváženú pozíciu medzi Západom a Ruskom (z 50,2 % na 45,7 %).